Sunday, July 14, 2024
HomeActualitateOlanda vs. Anglia: Semifinală Euro 2024 și Istoria Duelului

Olanda vs. Anglia: Semifinală Euro 2024 și Istoria Duelului

Cu o istorie bogată în competițiile europene, meciul de semifinală dintre Olanda și Anglia de la Euro 2024 se anunță a fi un eveniment de neuitat pentru fanii fotbalului. Programat să aibă loc miercuri, 10 iulie, la ora 22:00, la Dortmund, această întâlnire promite momente de suspans și emoții puternice. Telespectatorii vor putea urmări partida în direct pe Pro TV și în format livetext pe site-ul www.libertatea.ro.

De-a lungul timpului, ambele echipe au avut momente remarcabile în istoria fotbalului european. Olanda a triumfat la Euro 1988, sub conducerea lui Rinus Michels, având în componență jucători legendari precum Rijkarrd, Gullit și Van Basten. Pe de altă parte, Anglia a marcat prezența în semifinalele Euro 1996 și Euro 2020, însă a suferit o înfrângere amară în ultima finală, în fața Italiei, pe teren propriu.

profimedia 0445238841 Olanda vs. Anglia: Semifinală Euro 2024 și Istoria Duelului
Olanda a învins Anglia în 2019. Portarul Pickford, protagonist și în partida de azi. Foto: Profimedia

În trecut, cele două echipe s-au întâlnit în diverse competiții, generând momente de neuitat pentru fanii fotbalului european. În 1988, Olanda și Anglia s-au duelat în faza grupelor, iar scorul a fost 3-1 în favoarea “Portocalei Mecanice”, cu un hat-trick semnat de Marco van Basten. Bryan Robson a reușit să puncteze pentru selecționata Albionului, salvând onoarea echipei sale.

La Euro 1996, Anglia s-a impus cu 4-1 în fața Olandei, golurile fiind marcate de “dublele” lui Shearer și Sheringham. Pentru Olanda a înscris Patrick Kluivert, într-un meci care a rămas întipărit în memoria fanilor ambelor echipe.

Ultima confruntare dintre cele două naționale la un turneu major a avut loc în Liga Națiunilor din 2019, când Olanda a învins Anglia cu scorul de 3-1, după prelungiri, calificându-se în finala competiției și lăsând o amprentă puternică în istoria fotbalului european.

Prezentul Competiției: Anglia și Olanda în Luptă pentru Finală

Pregătirea pentru marea confruntare din semifinale a statelor europene a fost presărată cu momente de incertitudine și excitare pentru suporterii ambelor echipe. Anglia a reușit să se impună în sferturile de finală contra Elveției, într-un meci tensionat care s-a încheiat cu scorul de 5-3, după prelungiri, în ciuda unui egal la finalul celor 90 de minute obișnuite, scor 1-1.

Pe de altă parte, Olanda a avut o evoluție impresionantă în optimile de finală, învingând România cu autoritate și obținând sprijinul necondiționat al suporterilor și presei. În meciul următor cu Turcia, Olanda a revenit spectaculos în ultimele 20 de minute, trecând de la un dezavantaj de 0-1 la o victorie meritată cu scorul de 2-1, asigurându-și un loc în semifinale și consolidându-și poziția în competiție.

Deși a avut un parcurs criticat de fani și presă, Anglia a reușit să termine pe prima poziție în grupa C, obținând o victorie decisivă împotriva Serbiei (1-0) și încheind două meciuri la egalitate, 1-1 cu Danemarca și 0-0 cu Slovenia. Performanța a fost suficientă pentru a le asigura englezilor un loc în faza eliminatorie a competiției, unde și-au continuat drumul către semifinale.

Arbitrul Partidei: Felix Zwayer la Conducerea Duelului Olanda – Anglia

Una dintre marile curiozități ale meciului de semifinală este numirea arbitrului Felix Zwayer pentru a conduce această confruntare crucială dintre Olanda și Anglia. Zwayer, cunoscut pentru prestația sa în diverse competiții europene, a stârnit controverse și dezbateri în mediul fotbalistic.

În urma unui meci în decembrie 2021 dintre Dortmund și Bayern (2-3), Zwayer a fost criticat pentru deciziile sale în cadrul partidei, refuzând un penalty pentru gazde și acordând unul pentru oaspeți. Aceste decizii au fost contestate vehement de fanii echipei gazdă, generând controverse în peisajul fotbalistic european.

Englezul Jude Bellingham, jucător la Dortmund la momentul respectiv, a avut cuvinte dure la adresa lui Zwayer, acuzându-l de practici nedrepte și sugerând că arbitrajul său ridică semne de întrebare în lumea fotbalului.

În ciuda controversei, UEFA l-a desemnat pe Zwayer să arbitreze semifinala Olanda – Anglia, generând anticipații și discuții înaintea meciului crucial.

Cei doi selecționeri, Ronald Koeman și Gareth Southgate, se pregătesc de această confruntare fără jucători absenți, pregătindu-se intens pentru un duel care ar putea marca evoluția ambelor echipe în competiție.

Echipe Probabile:

Olanda: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten, Bergwijn – Simons, Depay, Gakpo.
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa – Trippier, Mainoo, Rice, Saka – Bellingham, Foden – Kane.

În ceea ce privește cotele oferite de casele de pariuri, Anglia este considerată favorită, cu o cotă situată între 2,6 și 2,65 pentru o victorie. Olanda se află la un nivel mai scăzut al cotelor, situându-se între 3,2 și 3,25, conform analizei pre-meci.