Tuesday, April 16, 2024
HomeSportInter Miami pierde încă o dată în meciurile amicale din 2024 și...

Inter Miami pierde încă o dată în meciurile amicale din 2024 și întâlnește dificultăți înainte de sezonul MLS

După două remize dezamăgitoare în meciurile amicale din El Salvador și Dallas, Inter Miami a suferit încă o înfrângere în meciul cu Al Hilal din Riad. Partida a fost un coșmar pentru echipa din Florida, care a primit două goluri în primele 15 minute de joc. Mitrovic și Al Hamdan au marcat pentru gazde, iar Luis Suarez a ratat câteva ocazii importante pentru oaspeți.

Luis Suarez și-a trecut în cele din urmă numele pe lista marcatorilor în minutul 34, cu o finalizare simplă. Golul inițial a fost anulat pentru ofsaid, dar a fost ulterior validat de arbitrajul video (VAR). În schimb, golul lui Leo Messi a fost anulat de VAR în prima repriză. Al Hilal a marcat încă un gol prin Michael în minutul 44, iar scorul la pauză era 2-0 în favoarea gazdelor.

În repriza a doua, Leo Messi a înscris primul său gol în 2024 dintr-un penalty. Acesta a fost executat cu precizie și a adus speranțe echipei Inter Miami. La scurt timp după reluarea jocului, Messi a pasat decisiv către David Ruiz, care a marcat cu o execuție spectaculoasă, aducând scorul la 3-3.

În ciuda eforturilor, Inter Miami nu a reușit să păstreze egalitatea pe tabela de marcaj. Fostul jucător al Barcelonei, Malcolm, a marcat golul victoriei pentru Al Hilal în minutul 88, stabilind scorul final la 4-3.

Următorul meci al Inter Miami este cu Al Nassr și aduce un nou duel între Messi și Ronaldo

Următorul meci amical al Inter Miami este împotriva echipei Al Nassr, tot în Riad. Acesta este unul dintre cele mai așteptate meciuri de început de an, deoarece aduce un nou duel între cei doi rivali Cristiano Ronaldo și Leo Messi. Cristiano Ronaldo și-a anunțat revenirea pe teren după o ușoară accidentare, pregătindu-se pentru a se întâlni din nou cu Messi.

După partida cu Al Nassr, Inter Miami va călători în Hong Kong pentru un amical hibrid pe 4 februarie, urmată de un meci în Japonia împotriva echipei Vissel Kobe pe 7 februarie. Echipa și-a programat și un meci amical pe teren propriu împotriva argentinienilor de la Newell’s Old Boys, fosta echipă a lui Messi și a antrenorului Gerardo Martino, pentru a încheia pregătirile înainte de noul sezon.

Inter Miami debutează în MLS cu un meci împotriva celor de la Real Salt Lake

Pe 22 februarie, Inter Miami va juca primul meci oficial din sezonul 2024 al MLS pe teren propriu, împotriva celor de la Real Salt Lake. Echipa se confruntă cu un program foarte încărcat în acest an, având de jucat în MLS, CONCACAF Champions Cup, US Open Cup și Leagues Cup. Cu toate acestea, obiectivul principal al lui Leo Messi în 2024 rămâne Copa America, unde va reprezenta naționala Argentinei.

Taguri:

Inter Miami, Messi, Luis Suarez, Al Hilal, meci amical, Al Nassr, Cristiano Ronaldo, Leo Messi, MLS, Real Salt Lake